top of page
  • prostoz autu

Analiza składów zespołów 2 Ligi Żużlowej 2022

Zaktualizowano: 17 lut 2022

żużel

Jako, że wielkimi krokami zbliża się początek sezonu żużlowego w Polsce, w najbliższym czasie będziemy (Redakcja Prosto z aut) Wam prezentować nasze subiektywne analizy sił zespołów poszczególnych lig. Na pierwszy ogień tychże rozważań idą rozgrywki 2. Polskiej Ligi Żużlowej.

W poprzednim sezonie byliśmy świadkami niezwykle ciekawej rywalizacji, która ostatecznie zakończyła się niespodziewanym zwycięstwem w finale debiutującej drużyny Trans MF Landshut Devils. Pokonali oni faworytów z opola, mimo, że Ci w decydującym starciu korzystali z usług aż trzech młodych Ekstraligowców - startujących na zasadzie gościa Mateusza Tondera (Marwis.pl Falubaz Zielona Góra) i Mateusza Świdnickiego (Eltrox Włókniarz Częstochowa) oraz wypożyczonego pod koniec sezonu a wcześniej też jeżdżącego jako gość Bartłomieja Kowalskiego (Eltrox Włókniarz Częstochowa).

W nowym sezonie w miejsce niemieckiej ekipy (Landshut), która awansowała do 1. ligi w rozgrywkach trzeciego poziomu rozgrywek będzie startować zespół z Tarnowa, który niespodziewanie spadł z zaplecza Ekstraligi, wygrywając tylko jeden mecz w ciągu całego sezonu. W obsadzie 2 Ligi żużlowej doszło do jeszcze dwóch ważnych zmian. Do rozgrywek dołączył powracający po kilku latach przerwy z Piły, opuściła je zaś drużyna z Wittstocka, która nie dostała licencji na start w turnieju. Tym samym w ostatecznym rozrachunku liczba drużyna ścigających się na drugoligowym froncie będzie taka sama.

Poniżej prezentuję swoje rozważania na temat tego, jak może wyglądać przyszłoroczna ostateczna kolejność w tabeli 2 ligi:

7. Unia Tarnów ŻSSA

Spośród drużyn, które dopuszczono do zmagań ligowych, skład Tarnowa w mojej opinii jest jednym z najsłabszych. Zakontraktowali oni co prawda interesujących i doświadczonych wiekowo obcokrajowców, są to jednak zawodnicy, którzy w ostatnim czasie zmagali się z problemami zdrowotnymi, mieli przerwę od jazdy lub zanotowali gorsze wyniki. Na przykład Peter Ljung miał w ostatnim czasie kilka poważnych wypadków a jego średnia w 1 lidze spadła z 2,339 w sezonie 2019 aż do 0,500 w sezonie 2021. Seniorska formacja krajowa “Jaskółek” jest zaś jedną wielką niewiadomą. Oskar Bober, Piotr Pióro i Patryk Rolnicki to młodzi i niedoświadczeni zawodnicy, którzy do tego w zeszłym sezonie zaliczyli mało występów ligowych. Ich wyniki również nie powalały z kolan. Dla tych zawodników nadchodzący sezon może być bardzo ważny w kontekście ich dalszej kariery i w tym właśnie może być nadzieja kibiców z Tarnowa, że będą się starać pokazać, że warto było dać im szansę. Do tego dochodzi jeszcze formacja młodzieżowa, bardzo niedoświadczona ale perspektywiczna. Wszystko to tworzy obraz zespołu, który ma swoje do udowodnienia i może zarówno wozić ogony jak i bić się o najwyższe lokaty. Zespół złożony z zawodników chcących się przełamać może dawać nadzieję kibicom, ale mimo wszystko musiałem umieścić go za drużynami posiadającymi bardziej pewnych zawodników.

6. Polonia Piła

Pilski zespół powracający po dwuletniej przerwie do rozgrywek ligowych, to kolejny mocno nieobliczalny zespół. Nawet awans do play off nie jest dla nich rzeczą nieosiongalną, choć należy się raczej spodziewać po nich nieco słabszych wyników. Wśród zawodników jest kilku bardzo solidnych, a także kilku perspektywicznych, ale brakuje jednoznacznego lidera. Może nim okazać się przychodzący z Lokomotivu Daughapils Fin Thomas Hjelm Jonasson, ten jednak w poprzednim sezonie zanotował średnią jedynie 1,810 punktu na bieg w 2 lidze. Innym kandydatem na lidera jest Artur Mroczka, czyli zawodnik mający nawet doświadczenie jazdy w reprezentacji Polski. Obecnie jednak notuje bardzo słabe wyniki i jest bardzo daleko za krajową czołówką. Nasza wiedza na temat młodzieżowej formacji ekipy z Piły jest póki co bardzo mglista i ogranicza się do zawodników mających startować tam gościnnie.Przemysław Konieczny (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) i Mateusz Panicz (Betard Sparta Wrocław). Oprócz tego kadra Polonii Piła to zawodnicy mający za sobą przeciętne sezony i potrzebujący przełamania. Z tego grona wymykają się jeszcze tylko Niemiec Max Dilger, który jest zawodnikiem solidnym i dającym nadzieję na regularne punkty i Amerykanin Broc Nicol, który nie jeździł jeszcze nigdy w polskiej lidze i jest zawodnikiem obiecującym, ale trudno dokładniej przewidzieć jak się zaprezentuje.

5. Lokomotive Daughavpils

Łotewski zespół zanotował w ostatnich sezonach spory zjazd. Od kiedy wygrali dwukrotnie 1 ligę ale nie zostali dopuszczeni do najwyższej klasy rozrywkowej, przestali tak mocno stawiać na wyniki i w końcu stoczyli się od drugiej ligi. W poprzednim sezonie podjęli próbę szybkiego awansu, ale odpadli w półfinale play off. Przed obecnym sezonem, gdy większość ich rywali się wzmocniła oni stracili Michaiłowa, Gustsa i Jonassona.Co prawda przybyli za to do składu Nick Morris, Adam Ellis, Fajzullin i Rene Bach, a do tego zapewne wkrótce rozwinie się jakiś nowy łotewski talent, ale mimo to nie jest to zespół należący w mojej opinii do grona faworytów ligi. Ellis po wypadku z SGP Challenge w sezonie 2020 roku, w zeszłym sezonie zanotował zniżkę formy, zaś Morris i Bach mają za sobą przerwę od polskiej ligi i nie wiadomo na jakim poziomie będą jeździć po powrocie. Fajzullin zaś jest jednym wielkim znakiem zapytania dla kibiców. Krajowa formacja Lokomotivu to znowu zawodnicy będący kandydatami na drugą linię i raczej nie na ich barkach będzie leżeć zdobywanie dużych ilości punktów. Zapewne jak zwykle sporym wsparciem dla seniorów będą młodzieżowcy, gdyż Lokomotiv słynie ze szkolenia, a Ricards Answielus, Artiom Juhno i Ernest Matjuszonoks już mają doświadczenie ligowe.

4. Metalika Recykling Kolejarz Rawicz

Rawicka drużyna po rozstaniu z Unią Leszno (przez kilka sezonów była jej rezerwami), pomimo obaw środowiska żużlowego co do tego, czy zdołają wystartować w lidze, nie tylko przystąpiła do rozgrywek, ale zdołała do tego zbudować jeden z najmocniejszych na papierze składów. Formacja krajowa oprze się zapewne głównie na Damianie Balińskim i Damianie Dróżdżu, czyli zawodnikach, którzy w ostatnim czasie jeździli naprawdę dobrze.Do tego jest jeszcz Daniel Kaczmarek, który potrzebuje się odbudować po straconym sezonie w barwach Ostrowa, gdzie prawie wcale nie jeździł. Formacja zagraniczna to znowu wyśmienity Australijczyk Sam Masters, oraz spora ilość zawodników obiecujących lub mających coś do udowodnienia. Gigantycznym atutem rawickiego zespołu będzie zaś formacja młodzieżowa oparta zwłaszcza na gościach: Wiktorze Przyjemskim (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) i Krzysztofie Sadurskim (Celfast Wilki Krosno), a także na młodych uzdolnionych obcokrajowcach - Tom Brennan i Steven Goret i niedoświadczonych ale mogących się rozwinąć Polakach - Kacprze Kłosoku i Oskarze Kołaku.

3. Texom Stal Rzeszów

Zespół z Rzeszowa zbudował naprawdę silny skład. Paweł Miesiąc i Hubert Łęgowik zdają się gwarantować spore ilości punktów, aczkolwiek forma tego drugiego jest sporym znakiem zapytania, gdyż w poprzednim sezonie odjechał on tylko kilka spotkań w barwach Ekstraligowego GKMu Grudziądz. Zaprezentował się tam raczej słabo ale mimo wszystko średnia 1,300 punktu na bieg w “Najlepszej Żużlowej Lidze Świata” na tle zawodników drugoligowych jest wynikiem imponującym. Do tego w składzie jest jeszcze Dawid Lampart, który jednak w zeszłym sezonie jeździł (w 1 lidze) mało i słabo. Jeśli jednak dokona kupi on dobre silniki może jeszcze notować bardzo dobre wyniki. Spośród obcokrajowców na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim Kevin Wolbert. Niemiec powinien być w nadchodzącym sezonie jednym z liderów rzeszowskiego zespołu. Do tego dochodzą jeszcze utalentowany i mało jeszcze znany Jonathan Grahn, bardzo dobry lecz nie jeżdżący w zeszłym roku w Polsce Eduard Krcmar oraz również wspaniały, lecz mający za sobą niezwykle poważny wypadek i stracony sezon Andrij Karpow. Do tego dochodzi jeszcze naprawdę silna formacja młodzieżowa.Tu jednak problem tkwi w tym, że o ile o Michała Curzytka (gość z EKstraligowej Betard Sparty Wrocław) i młodego Szweda Gustava Grahna kibice mogą być raczej spokojni, o tyle jazda w barwach Stali Mateusza Majchera i Jakuba Stojanowskiego stoi pod sporym znakiem zapytania, gdyż podobno nie doszli oni do porozumienia kontraktowego z Rzeszowskim klubem i skierowali sprawę do Polskiego Związku Motorowego.


2. SpecHouse PSŻ Poznań

Ekipa z poznania zabłysnęła sprowadzając do siebie kilku solidnych zawodników z 1 ligi. Mowa tu głównie o Tomaszu Gapińskim i Aleksandrze Łoktajewie, którzy w poprzednim sezonie na zapleczu ekstraligi zdobywali z bonusami średnio ponad 1,8 punkta na bieg. Do tego dochodzą jeszcze dwaj inni zawodnicy z pierwszoligowego frontu - Kevin Fajfer, który jeździł dość przeciętnie i Władimir Borodulin, który co prawda jeździł dość słabo, ale na tle słabszych rywali powinien sobie poradzić. Do tego dochodzą:: młody, solidnie punktujący Jonas Seifer-Salk, nie dużo starszy ale jeżdżący dość przeciętnie Robert Chmiel oraz mający za sobą trzyletnią przerwę od polskiej ligi doświadczony angielski żużlowiec Chriss Harris, który startował kiedyś nawet w Grand Prix. Takie interesujące zestawienie seniorów może również liczyć na wsparcie punktowe ze strony całkiem obiecującej formacji juniorskiej skłądającej się z dwóch gości z Arged Melasy TŻ Ostrovii Ostrów Wielkopolski - Kacpra Grzelaka i Sebastiana Szostaka oraz trzech młodych obcokrajowców - Benjamina Basso, Kevina Juhl Pedersena, Aleksandra Kajbuszewa. Nie są to może najmocniejsi juniorzy w lidze, ale powinni się prezentować całkiem nieźle. W całości zespół prezentuje się całkiem nieźle i będzie się zapewne liczył w walce o awans. Mimo wszystko, by wygrać tą walkę może zabraknąć punktów seniorów z drugiej linii.

1. OK Bedmet Kolejarz Opole

Kolejarz Opole, to drużyna, która w ostatnich sezonach była faworytem do awansu, ale nie udało się im go osiągnąć. W 2021 roku seryjnie wygrywali sporkania, by potem przegrać stracić awans w finale play off. W nadchodzącym sezonie znów wydają się być najpoważniejszym kandydatem do awansu. Mają wąską, ale silną i wyrównaną kadrę seniorską. Oskar Polis i Jacob Thorssell mogli się w zeszłym sezonie poszczycić średnia ponad dwóch punktów na bieg i znaleźli się w najlepszej dziesiątce minionych rozgrywek. Kolejny zawodnik Kudriaszow miał nieco niższą średnią i został sklasyfikowany na jedenastej pozycji w lidze. Do tego dochodzi solidnie punktujący Adrian Cyfer oraz Pontus Aspgren, który podobne wyniki notował ligę wyżej. Co prawda wystartował on tylko w czterech meczach, ale wykręcił w nich porządną średnią. Do Duńczyk zdobył w minionym sezonie tytuł wicemistrza Szwecji, a także wystartował z dziką kartą w Grand Prix Szwecji, co prawda zajął dopiero 16. miejsce, ale zdołał zdobyć cztery punkty. Do tak mocnej seniorskiej kadry opola dochodzi jeszcze bardzo silna formacja juniorska.Startujący jako goście Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław), Jakub Poczta i Jakub Krawczyk (Arged Melasa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski), wsparci przez kilku mniej znanych zagranicznych juniorów - Jana Macka, Esbena Hjerrilda oraz Thea Johanssona a także miejscowego wychowanka Polaka Oskara Stępienia dają spory wybór zawodników mogących w większym lub mniejszym stopniu punktować dla opolskiej ekipy. Kolejarz zbudował moim zdaniem najmocniejszy skład spośród wszystkich ekip 2 ligi. Obawy może budzić brak rezerwowych seniorów na wypadek zniżki formy lub kontuzji, któregoś z podstawowych zawodników. Oczywiście zawsze można wstawić do składu kolejnego juniora i np. jechać dwoma goścmi jednym juniorem i drugim seniorem, lepiej jednak byłoby mieć w odwodzie jeszcze jakiegoś seniora.


Rozgrywki 2 ligi zapowiadają się po raz kolejny niezwykle ciekawie. Są jeszcze lepiej obsadzone, a kandydatów do awansu jest całkiem sporo i wyniki są dość trudne do przewidzenia. Moje próby wytypowania kolejności mogą się okazać mocno nietrafione, ale przecież za to lubimy sport - za jego nieprzewidywalność. Mam nadzieję, że moje analizy umilą Wam drodzy czytelnicy oczekiwanie na rozpoczęcie sezonu, zaciekawią Was rozgrywkami drugiej ligi i pozwolą choć pobieżnie zapoznać się z jej realiami. Najlepiej jednak samemu pogłębić jeszcze przekazaną przeze mnie wiedzę, dokładniej analizując składy drużyn i osiągnięcia poszczególnych zawodników.


Krzysztof Przystupa


ewentualnie inne strony


32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Pludra w Grudziądzu. GKM faworytem w walce o utrzymanie.

Żużel We wtorek - 18 stycznia bieżącego roku - nowym zawodnikiem GKMu Grudziądz został Kacper Pludra. 19-latek wypożyczony z Unii Leszno wydaje się być solidnym wzmocnieniem formacji młodzieżowej "Goł

Post: Blog2_Post
bottom of page